Wimbledon 2015 - Ziua 3

La Wimbledon a fost cea mai călduroasă zi din istoria turneului.

Prima zi a turului secund a adus alte meciuri palpitante și câteva surprize în turneul feminin. Trei românce au jucat pe tablourile de simplu și dublu, două dintre ele câștigând, Horia Tecău calificându-se și el mai departe din turneul de dublu masculin. La Wimbledon a fost cea mai călduroasă zi din istoria turneului, dar jucătorii nu s-au plâns prea mult.

Ce s-a întâmplat?

Turneul feminin:

Irina Begu, Monica Niculescu și Alexandra Dulgheru au fost cele trei jucătoare ale României care și-au disputat meciuri în această zi de miercuri. Niculescu și Dulgheru au participat la proba de dublu, obținând rezultate contrastante.

Perechea Monica Niculescu / Olga Savchuk s-a calificat în turul doi după o frumoasă victorie în fața gemenelor Karolina și Kristyna Pliskova. Deși a pierdut primul set cu scorul de 6-2, cuplul româno-ucrainean a revenit în joc, câștigându-le pe celelalte două cu același scor, 6-4, și calificându-se în actul secund al turneului. Acolo, ele vor înfrunta cel mai probabil periculosul cuplu Timea Babos / Kristina Mladenovic.

În alt meci al zilei, perechea Alexandra Dulgheru / Silvia Soler-Espinosa a pierdut duelul cu Garbine Muguruza / Carla Suarez-Navarro, favoritele 6 alte turneului. O oră și un minut a durat partida care a eliminat-o de tot de la Wimbledon pe Dulgheru, care a pierdut încă de luni pe tabloul de simplu.

Unul din meciurile cele mai frumoase ale zilei a avut-o în prim plan pe Irina Begu. Românca a avut parte de un meci maraton în compania Lesiei Tsurenko, dar a reușit în final să se califice în turul 3 și să-și programeze o întâlnire specială cu Maria Sharapova.

Irina a început meciul cu stângul, pierzând chiar primul game pe propriul serviciu, dar a revenit în game-ul imediat următor, mergând cap la cap până la 4-4 cu Tsurenko. După ce a reușit un break, românca a servit pentru a câștiga primul set, dar fără succes, având nevoie de încă un break și un ultim game câștigat pe propriul serviciu pentru a se impune, 7-5.

Setul secund a avut o desfășurare foarte similară. Begu a revenit după ce a pierdut pe serviciul ei la 2-3 și apoi a condus cu 5-4, având chiar și o minge de meci la dispoziție. Tsurenko a lovit înapoi și a câștigat setul în tie-break, forțând decisivul.

Un game maraton la 1-1 i-a oferit ucrainiencei prima șansă de a se desprinde, aceasta conducând apoi cu 3-1 după ce și-a menținut serviciul. Begu a replicat două game-uri mai târziu, iar alt schimb de break-uri a dus scorul la 4-4. Ambele jucătoare au servit excelent timp de alte trei jocuri, iar la 6-5, românca a construit două puncte grozave, și, ajutată și de o dublă greșeală, și-a procurat trei mingi de meci. S-a impus la a doua dintre acestea, când o minge a lui Tsurenko a fost prea lungă.

Meciul s-a întins pe durata a aproape trei ore, iar performanța Irinei este de remarcat. Nu e deloc ușor să reziști un timp atât de îndelungat concentrată la maximum, în special într-un meci în care situația s-a învârtit de multe ori neașteptat. Sângele rece arătat de româncă în finalul setului decisiv i-a adus o bine-meritată realizare de a juca pentru calificarea în optimile de finală cu Maria Sharapova.

****

Rusoaica a fost una dintre favoritele care au pășit pe iarbă miercuri, iar statutul său a fost respectat când a trecut cu ușurință de Richel Hogenkamp, 6-3, 6-1. Serena Williams n-a avut nici ea mari emoții cu unguroaica Timea Babos, câștigând în minim de seturi cu scorul de 6-4, 6-1. Sora mai mare, Venus, a mers și ea mai departe, depășind-o pe Yulia Putintseva în două seturi grele.

Alte jucătoare cap de serie calificate în turul al treilea sunt Lucie Safarova, Andrea Petkovic, Belinda Bencic, Viktoria Azarenka și Samantha Stosur. Meciul tinerei Bencic a fost unul echilibrat, Anna-Lena Friedsam împingând confruntarea într-un set decisiv în care nu a mai putut face față, cedând în final la 0.

Pe tabloul feminin s-au consemnat și singurele surprize ale zilei, unele de proporții decente. Cea mai mare dintre ele a avut loc când Ana Ivanovic a fost învinsă de către Bethanie Mattek-Sands în două seturi, 6-3, 6-4. Americana, o specialistă a probei de dublu, campioană la Roland Garros și la Australian Open în acest an, se desurcă nemaipomenit și pe tabloul de simplu în acest an. Altă jucătoare ce a suferit o înfrângere mai puțin așteptată a fost Karolina Pliskova. Cehoaica a cedat în două seturi în fața altei americane, Coco Vandeweghe. De asemenea, Sara Errani a fost învins în set decisiv de Alexandra Krunic.

Favorita locală Heather Watson a trecut de experimentata Daniela Hantuchova, iar Kristina Mladenovic a învins-o pe tânăra Jelena Ostapenko într-unul din meciurile așteptate cu interes. Meciul care s-a prelungit cel mai mult a fost cel dintre Elizaveta Kulichkova și Yanina Wickmayer. Rusoaica de 19 ani s-a impus cu 10-8 în decisiv.

Turneul masculin:

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au jucat doar trei game-uri - toate câștigate - din partida lor de dublu cu Martin Klizan / Lukas Rosol, până când perechea slovaco-cehă s-a retras. Astfel, Tecău și Rojer s-au calificat în turul secund, unde vor juca cu Andre Begemann și Julian Knowle.

****

Spre deosebire de turneul fetelor, la băieți surprizele au întârziat să apară. Principalul favorit la câștigarea turneului, Novak Djokovic, l-a eliminat pe Jarkko Nieminen în trei seturi, 6-4, 6-2, 6-3. Finlandezul și-a luat rămas bun de la Wimbledon, fiind la ultima sa apariție pe iarba londoneză după ce și-a anunțat retragerea din activitate la finalul sezonului. Atât spectatorii, cât și Djokovic, și-au arătat respectul pentru Nieminen la sfârșitul partidei.

Alături de sârb, în trei seturi au mai câștigat și Stanislas Wawrinka, John Isner, Grigor Dimitrov și David Goffin, ultimul dintre ei punând capăt speranțelor tenismenului local Liam Broady. Dimitrov a avut nevoie de două tie-break-uri pentru a trece de Steve Johnson, în timp ce Wawrinka l-a învins pe Victor Estrella cu scorul de 6-3, 6-4, 7-5. Favoritul 5, japonezul Kei Nishikori, a fost nevoit să se retragă din turneu înainte de a intra pe teren, accidentarea suferită la piciorul său stâng punând capăt parcursului său din acest an.

Australianul Bernard Tomic își va continua parcursul după victoria în fața francezului Pierre-Hugues Herbert, un alt francez, Richard Gasquet, făcând scorul zilei cu Kenny de Schepper, cedând doar 6 game-uri. Kevin Anderson a revenit în meciul său cu turcul Marsel Ilhan deși pierduse primul set, câștigând finalmente fără emoții, iar Nick Kyrgios și-a continuat forma deosebită arătată în turul inaugural cu o victorie în trei seturi în fața lui Juan Monaco.

Spre deosebire de zilele trecute, doar trei meciuri au ajuns să se finalizeze cu un set decisiv miercuri. Cel mai interesant meci al zilei a fost cel dintre Marin Cilic și Ricardas Berankis. Campionul de la US Open a avut în față un adversar care pierduse ultimele 9 meciuri de pe tablourile principale înainte de Wimbledon, dar a fost de două ori egalat înainte să câștige setul decisiv cu scorul de 7-5. La 5-5, Berankis a avut două mingi de break pe care le-a irosit, o victorie remarcabilă scăpându-i printre degete. Oricum, evoluția sa a fost încântătoare în multe momente.

Marin Cilic a supraviețuit unui duel extrem de încins cu Ricardas Berankis.

Alt meci de cinci seturi a avut loc între Fernando Verdasco și Dominic Thiem, spaniolul învingând cu 6-4 în decisiv după ce a revenit de la 1-2 la seturi. Comeback-ul zilei i-a aparținut însă lui Marcos Baghdatis, care după ce a pierdut primele două seturi cu John Millman, s-a impus destul de confortabil în următoarele trei pentru a se califica mai departe.

Veteranul Tommy Haas a început extrem de slab meciul său cu Milos Raonic, câștigând doar două game-uri în primele două seturi, dar a fost aproape să ducă partida în setul decisiv. Două tie-break-uri, unul pierdut și unul câștigat, i-au adus victoria canadianului. Se poate să fi fost acesta ultimul meci la Wimbledon al lui Haas? Germanul în vârstă de 37 de ani nu și-a anunțat retragerea încă.

Ce va urma?

Joi vor juca pe tablourile feminine nu mai puțin de patru românce. Monica Niculescu o va înfrunta pentru un loc în turul trei pe slovaca Jana Cepelova. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în trecut, Monica impunându-se la Madrid anul trecut, pierzând un singur game pe zgură.

Chiar dacă Simona Halep a pierdut surprinzător în turneul de simplu, ea și Elena Bogdan vor forma o pereche în cel de dublu. Cele două vor avea însă un meci foarte dificil împotriva favoritelor 7 ale turneului, Su-Wei Hsieh și Flavia Pennetta.

Perechea chinezo-română Chen Liang / Raluca Olaru va evolua în compania Belindei Bencic și a Katerinei Siniakova, iar Irina Begu și Lara Arruabarrena va întâlni cuplul american Varvara Lepchenko / Christina McHale.

De pe tabloul de simplu vor evolua printre altele Petra Kvitova (împotriva japonezei Kurumi Nara), Caroline Wozniacki (împotriva Denisei Allertova) și Angelique Kerber - germana având probabil cel mai dificil meci dintre cele trei, cu Anastasia Pavlyuchenkova. Kerber și Pavlyuchenkova și-au împărțit frățește primele șase dispute pe care le-au avut, ultima având loc în acest an la Fed Cup și având-o drept câștigătoare clară pe Kerber.

Meciuri strânse se anunță a fi cele dintre Garbine Muguruza și Mirjana Lucic, Olga Govortsova și Alize Cornet și Casey Dellacqua și Elina Svitolina

Ekaterina Makarova, Timea Bacsinszky, Sabine Lisicki și Agnieszka Radwanska sunt alte jucătoare cotate cu șanse mari de a trece în turul al treilea, împreună cu Jelena Jankovic, Svetlana Kuznetsova și Madison Keys.

Andy Murray, Roger Federer și Rafael Nadal vor juca în aceeași zi la Wimbledon. Sună bine. Britanicul va evolua cu Robin Haase, Federer îl va avea în față pe Sam Querrey, iar Nadal va avea un meci extrem de interesant - probabil cel mai interesant al zilei - cu germanul de origine jamaicană Dustin Brown. Meciul este foarte special din mai multe motive: Brown este un mare specialist al suprafeței de iarbă și are o șansă reală de a cauza o surpriză. În urmă cu un an, germanul l-a învins pe Nadal, pe iarbă, la turneul de la Halle. A făcut-o chiar de o manieră convingătoare, 6-4, 6-1. O poate face din nou, pe o scenă și mai mare?

La mijlocul zilei avem doar un meci ce se anunță strâns, cel dintre Vasek Pospisil și Fabio Fognini. În acest timp, Feliciano Lopez, Gilles Simon, Viktor Troicki, Gael Monfils și Jo-Wilfried Tsonga sunt așteptați să se impună fără mari probleme.

Ar rămâne de văzut meciuri precum Tomas Berdych - Nicolas Mahut, Andreas Seppi - Borna Coric sau Alexandr Dolgopolov - Ivo Karlovic. Oricare din acestea trei ar putea fi frumos și deschis, deși cehul Berdych nu a pierdut decât un set în cele cinci confruntări directe cu Mahut.